Nemôžem spať, čo s tým?

Ďalšou častou poruchou spánku je nespavosť–insomnia, ktorá trápi až tridsať percent ľudí. Jej príčiny bývajú rôznorodé – nespavci, mávajú často problémy psychického charakteru. Nedostatok spánku týchto ľudí dovádza do zúfalstva, bývajú extrémne podráždení, nešťastní alebo plačliví.

Dostatok spánku je základná biologická potreba, bez neho nemôžeme kvalitne fungovať, žiadne tituly či peniaze nestoja za to, aby sme sa kvôli nim ochudobňovali o spánok.

Nespavosť je možné rozdeliť na

  • prechodnú - zväčša v dôsledku rôzneho typu stresu a
  • krátkodobú - je nespavosť, ktorá pretrváva v priemere od jednej noci až po niekoľko týždňov. Často je dôsledkom vážnejších príčin: okradnutie, emocionálna trauma, hospitalizácia, bolesť, svadba, rozvod, sťahovanie, dlhšie trvajúci stres v pracovnom prostredí a pod. Odporúča sa dodržiavanie základnej spánkovej hygieny, vyhýbanie sa konzumácii alkoholu, kofeínu, náhlym emocionálnym vzruchom a pod. Krátkodobá neliečená nespavosť môže prerásť až v chronickú, ktorá už vyžaduje rozsiahlejšiu odbornú pomoc.
  • chronickú - chronická nespavosť - môže byť tzv. primárna, bez známej príčiny, ďalej v súvislosti s prítomnými psychiatrickými poruchami alebo somatickými (telesnými) chronickými ochoreniami alebo navodená liekmi alebo psychotropnými látkami.

Liečba nespavosti obvykle býva zdĺhavá, najčastejšie farmakologická (hypnotiká), u niektorých pacientov sú však efektívnejšie psychoterapeutické metódy.

Pozor na lieky

Mnohí ľudia trpiaci nespavosťou často riešia svoj problém užívaním liekov.

Psychofarmaká či hypnotiká, problém len utlmia, neriešia situáciu a majú aj vedľajšie účinky, o ktorých si ľudia často ani neprečítajú v príbalovom letáku. Nezriedka je to paradoxne práve nespavosť, čo tieto lieky spôsobujú. Užívaním niektorých z psychiatrických liekov dva – tri roky sa ich účinok často oslabí, pacient prejde na inú skupinu liekov a tak to pokračuje, až sa pacient stáva závislým.

Nespavosť by sa mala liečiť podľa príčiny, ktorá ju vyvoláva, ktorú treba pred zahájením liečby správne diagnostikovať.

Veľa pacientov s nespavosťou predtým, ako vyhľadá odbornú pomoc, má skúsenosti s voľnopredajnými liekmi, ktoré môžu mať u určitej skupiny pacientov v kombinácii so správnou hygienou spánku dočasne dobrú odozvu.

Dlhodobá liečba antihistaminikami, bylinkami či melatonínom sa však neodporúča.

Pri akútnej nespavosti, podmienenej napríklad stresom, je vhodná krátkodobá, prerušovaná liečba správne zvoleným liekom na nespavosť. V každom prípade sa doporučuje navštíviť odborného lekára.

Pri chronickej, tzv. primárnej nespavosti je však dôležitou súčasťou liečby psychoterapia, ktorá môže byť na začiatku niekedy prechodne kombinovaná s užívaním hypnotík alebo antidepresív. Nespavosť môže byť aj sprievodným znakom psychickej poruchy, často sprevádzaná úzkosťou, depresiu a pod. Vtedy liečbou základného ochorenia tzv. psychofarmakami ovplyvňujeme aj nespavosť.

Nespavosť však môže byť podmienená aj somatickým ochorením, napríklad, cukrovkou, ochorením štítnej žľazy, bolestivými stavmi a pod., alebo navodená užívaním niektorých liekov.

Aj v takom prípade sa liečbou (napr. pretlakovým prístrojom) týchto chorôb môže zvyčajne upraviť aj porucha spánku.

Iné poruchy spánku, ako je napríklad syndróm nepokojných nôh alebo syndróm spánkového apnoe, si vyžadujú špecifickú liečbu, hypnotiká sú v týchto prípadoch bez efektu.

Dodržiavajte spánkovú hygienu

Odborníci zdôrazňujú, že dôležitou súčasťou každej liečby nespavosti je dodržiavanie spánkovej hygieny.

Často je oveľa ťažšie zriecť sa zdriemnutia počas dňa, vynechať kofeín, nikotín, upraviť stravovacie návyky a pod., keď môžeme spánok docieliť pomocou tabletky.

To však samotný problém nespavosti len prehlbuje, nerieši ho a liečbu len sťažuje.

Častým problémom, ktorý spôsobuje nespavosť býva stres – obvykle tlak zo strany iných ľudí. Tlačia nás pracovné termíny, ponižovanie či znevažovanie zo strany iných ľudí, ale aj rôzne nedoriešené problémy, a tak sa trápime a ocitáme v začarovanom kruhu.

Koľko spánku potrebujeme?

Určite to mnohí poznajú: spali by ďalej aj po osemhodinovom spánku a v tichosti závidia kamarátovi, ktorý je už po štyroch hodinách kvalitne vyspatý.

Je veľmi nízke percento ľudí, ktorým stačí 4-5 hodín spánku. Obvykle človek potrebuje spať 8-9 hodín, aby bol na druhý deň v pohode.

Kvalitu spánku možno ovplyvniť rôznymi faktormi.

Úlohu zohráva napríklad aj to, čo máte na tanieri. Po zjedení jedla bohatého na proteíny - napríklad ryby, budete skôr čulí a potraviny s vysokým obsahom uhľohydrátov zasa navodzujú ospalosť. Ak sa chcete kvalitne vyspať, mali by ste sa min 4 hodiny pred spaním vyhýbať konzumácii alkoholu a kávy. Alkohol síce najprv pomáha zaspať, avšak narúša spánkový cyklus, a potom sa človek v noci budí.

Zdravá fyzická únava tiež prispieva k výdatnému spánku, nie je však vhodné cvičiť neskoro večer, najneskôr tak 3-4 hodiny pred spaním.

Vhodná je napríklad prechádzka na čerstvom vzduchu.

Pred spaním je vhodné psychické aj fyzické uvoľnenie napríklad prostredníctvom kúpeľa.

Ak vás trápi nespavosť, môžete krátkodobo vyskúšať čaje alebo čajové zmesi z liečivých rastlín ako valeriána, chmeľ, medovka, lipa, rumanček kamilkový, levanduľa, matä pieporná či rakytník rešetliakovitý. Čajová zmes je účinnejšia, ako jednotlivé rastliny.

Ak problém pretrváva, rozhodne navštívte odborného lekára.

Ak chcete mať kvalitný spánok, odborníci odporúčajú dodržiavať niekoľko jednoduchých zásad:

  • snažte sa ísť spať a aj vstávať vždy v rovnakom čase,
  • minimálne 4 hodiny pred spaním nepite alkoholické nápoje a kávu,
  • nejedzte pred spaním ťažké jedlá
  • neodporúča sa cvičiť menej ako 3 -4 hodiny pred spaním,
  • dožičte si denne prechádzku na čerstvom vzduchu,
  • nelíhajte si do postele skôr, ako ste ospalí,
  • miestnosť, v ktorej spíte, by mala byť vetraná, chladnejšia,
  • v spálni nemá miesto počítač, televízor, dôležité je ticho a tma,
  • nezabúdajte na kvalitný matrac, vhodný je anatomický vankúš,
  • ak máte narušený spánok, snažte sa vyhnúť spánku počas dňa